

# - Zdenka Haas
Motív včiel som si zvolila zámerne. Sú pre mňa symbolom hravosti a pracovitosti, poslami slnka, jari a leta, vôní a spomienok na detstvo. Bzučia našimi životmi v parkoch, na kúpaliskách, v uliciach mesta, v črepníkoch s kvetmi na terasách kaviarní, na balkónoch a záhradách našich domovov.
V súčasnosti nám svojou krehkosťou pripomínajú, aké dôležité je myslieť na tieto malé stvorenia, ktoré nám vďaka svojej práci prinášajú významnú časť našej stravy.
Pričinením viacerých okolností, ako sú choroby, klimatické zmeny, chemické postreky a nepestrosť vo výsadbe plodín, sa ich počet stále znižuje a bez pomoci človeka už tento druh neprežije.
Pár zaujímavostí zo života včiel je, že dokážu rozoznávať jednotlivé tváre ľudí, zachytia ultrafialovú farbu a červené odtiene vidia ako sivé až čierne.
T- žiačky SZUŠ Pablo: Olívia Dlasková, Natália Palšovičová, Veronika Srnáková, Elena Schwarzová
Východisko pre výtvarné spracovanie písmena, ktoré vytvorili žiaci SZUŠ Pablo predstavuje upravený detail výtvarnej práce. V rámci aspektu „výtvarný jazyk“ – základné prvky výtvarného vyjadrovania vo vzťahoch, princípy výstavby a kompozície žiaci transponovali dielo českého konštruktivistu Zdeňka Sýkoru.
Rámec zadania výtvarného problému osovej symetrie posúvali smerom k silnému grafickému výrazu v čiernobielej tonalite s minimálnym farebným presahom, jednou farebnou líniou.
Sústredený koncept výtvarnej práce je vyvrcholením výtvarných cvičení spomenutého aspektu.
Mgr. Miloš Čápka, výtvarník, výtvarný pedagóg, umelecký riaditeľ SZUŠ Pablo


R - Naďa Salbotová
Francúzsky maliar Monet kedysi maľoval katedrálu v Rouen. To isté priečelie maľoval viackrát, v opare pri svitaní, na poludnie, keď sa slnko strmo opieralo do fasády, v zimnej šedi, v červeni zapadajúceho slnka… Keď sa na ne človek pozerá, uvedomí si, ako veľmi menia slnečné lúče vzhľad a náladu toho istého sveta.
Môj obraz vznikol podľa fotografie Matúša Koprdu, ktorá mi nejakým spôsobom pripomenula Clauda Moneta.
Z modrého oparu sa na nej vynára známa trnavská silueta – kostol sv. Mikuláša. Človek má pocit, že záber pochádza z inej krajiny, z iného sveta, aj keď je to stále tá istá Trnava, ktorú na nepoznanie premenili slnečné lúče. Je to pre mňa krása.
Prosím, užite si moju “Harmonie bleue”…
N - Zuzana Branišová
Východiskom pre maľbu písmenka N je tento rok pôvabný kvetinový ornament pochádzajúci z tzv. kútnej plachty zo západného Slovenska. Kútnica bola v minulosti akousi hranicou oddeľujúcou matku s novorodeniatkom a ostatého priestoru miestnosti. Tento predel bol vnímaný ako v reálnom, tak aj v magickom zmysle.


A - Eva Šrubařová
The Thinker 2019 – „Nad čím uvažuje tento muž?“
Inšpiráciou mi bola socha A.Rodina. Znázornenie mysliaceho muža reprezentuje moju vlastnú myseľ, moje aktuálne naladenie. Nekonečné otázky o živote a o tom, kam vlastne smerujem nielen ja, ale aj celá spoločnosť ma privádza k jemne nihilistické myšlienky. Hlboké zamyslenie v zafajčenej trnavskej kaviarni pri káve, ktorá dnes, zdá sa, zastupuje vyťaženým ľuďom prechádzku, oddych v prírode.
V - Stanislav Leffler (Rýna)
“parazól je dáždnik a had nemá nohy”


A - Tatiana Vrtochová (Da Linka)
Priraď k obrázkom správne názvy:
- Škovránok poľný
- Dudok chocholatý
- Breza previsnutá
- Slimák záhradný
- Vrabec domový